Eskişehir Sanayi Odası’nda “Elektrik Piyasası Beklentileri Bilgilendirme Semineri” gerçekleştirildi. ESO Meclis Salonunda yapılan seminerde Kolen Elektrik Bölge Müdürü Fatma Mavi, enerji piyasasındaki gelişmeler ve sektörel anlamda 2023 yılında nelerin beklediğini içeren bir sunuş gerçekleştirdi.
Sunumunun ‘Genel Değerlendirme ve Yarın’ başlığı altında merak edilenleri cevaplandıran Fatma Mavi, Rusya-Ukrayna savaşı ile yakın coğrafyamızda yaşananların sektörümüze ciddi etkileri olduğunu belirterek, “Oluşan enerji sıkıntısının yükselen enerji fiyatlarına etkisi çok fazla. Arz güvenliği gibi ciddi olumsuz etkileri olurken diğer taraftan enerjide ‘yenilenebilir’e geçiş, depolama ve verimlilik konularında farkındalığı artırma, projeleri hızlandırma anlamında da olumlu etkileri olmuştur” dedi.
Enerjide sıkıntının kısa vadeli olmayacağı, bir süre daha devam edeceği görüşüyle küresel enerji fiyatlamalarının yüksek seviyede devam edeceğinden bahseden Fatma Mavi, yüksek enerji maliyetlerinin bir süre daha gündemde kalacağını düşündüklerini belirterek konun detayları hakkında bilgi verdi.
Sunumum sonra seminere katılanlar soru-cevap ile sektörel değerlendirmelerde bulundu.